Kolay Beze Tarifi


Bu kez sizlere az malzemeli, yapımı son derece kolay olan Kolay Beze Tarifi vermek istedim. Özellikle çocuklarınızın çok seveceği bir tarif Kolay Beze Tarifi... Özellikle belirtmek isterim ki pastanelerde satılan bezelerde yoğun yumurta kokusu olur. Benim verdiğim beze tarifi kesinlikle hiç kokmuyor ve ayrıca eklediğim vanilya harika bir koku ve lezzet veriyor. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Afiyetle ve hoşça kalın. :)
Kolay Beze Tarifi
Kolay Beze Tarifi

Kolay Beze Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 yumurta beyazı
 • 1 çimdik tuz
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • İsteğe göre gıda boyası

Kolay Beze Tarifi Yapılışı

Kolay Beze Tarifi
Kolay Beze Tarifi
 1. Bir kaba su koyularak kaynatılır. Daha sonra kaynayan suyun altı ocağın en kısık ayarına getirilir. 
 2. Çırpma kabını, altı kaynayan suya değmeyecek şekilde kaynayan suyun üzerine yerleştirilir. Ardından  yumurta beyazları çırpma kabına alınarak, bir çimdik tuzla, blendır yardımı ile önce düşük daha sonra en hızlı ayarı ile çırpılır. Çırpma sırasında toz şeker 5-6 parça halinde eklenir. Yaklaşık 10dk kadar çırptığınız yumurta beyazları tamamen katı bir kıvam aldığı zaman beze hamurunuz hazır demektir ve ocaktan alabilirsiniz.
 3. Ocaktan indirdiğiniz beze hamuruna bir paket vanilyayı ekleyiniz ve 1-2 dk kadar daha çırpınız. Daha sonra eklemek istediğiniz gıda boyasını da ekleyerek boya iyice karışana kadar çırpınız.
 4. Yıldız uç taktığınız sıkma torbasını bir bardak ya da kavanoza geçirerek beze hamurunu doldurunuz.
 5. Yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine istediğiniz şekilde sıkınız.
 6. Önceden ısıtılmış 90-100 C lik fırında 1 saat pişiriniz ve piştikten sonra 15dk fırının kapağını açmayınız.
 7. Bezeleriniz hazır olmuştur. Oda sıcaklığında bir ay kadar hava almayan bir kabın içinde saklayarak istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.
Çok kolay ve lezzetli bir tarif olan Kolay Beze Tarifi nin de sonuna geldik.
Afiyet olsun... :)

Yorumlar