Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) TarifiHerkese merhabalar. bu kez Çok özel bir tarif olan; Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi ile sizlerleyim. Bir çok yerde zor bir tarif olduğu konusu abartılsa da benim ayrıntılı tarifim sayesinde çok da zor olmadığını göreceksiniz. Elimden geldiği kadar ayrıntılı yazdığımı tekrar belirtmek istiyorum. Bir çok denemeden dolayı tam olarak güvenebileceğiniz bir tarif. Özellikle yumurtanın bayatlığı konusu üzerinde durmak istiyorum. Bayat olduğu zaman çok daha iyi sonuç alınıyor. Bayat yumurta bayazı olamadan da denedim fakat hem daha geç kuruyor hem tam istediğim gibi makaronların kenarındaki o kabarma şeklini almıyor. Neden gram ölçüsü kullandın diye soracak olanlara; ben çok denedim, gram ölçüsü kullanmadan da yapmaya çalıştım fakat tutturmak çok zor. En güzeli tehlikeye atmadan gram ölçülü yapmak. Ayrıca hassas mutfak tartısını uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Benim A101 den aldığım gibi :)
Benim bu tarifimden yaklaşık 2 fırın tepsisi kadar makaron kurabiye çıkıyor. İsterseniz bir hediyelik kutu içinde sevdiklerinize de hediye olarak götürebileceğiniz çok şık bir kurabiye tarifi Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi... Lütfen sizde deneyimlerinizi benimle paylaşın. Afiyetle ve hoşça kalın.


Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi
Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi

Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 adet yumurta beyazı ( en iyi sonuç için iki gün önce yumurta beyazı ayrılır ve bayatlatılır )
 • 55 gr toz şeker
 • 1 çimdik tuz
 • 210 gr pudra şekeri
 • 100 gr badem unu
 • 4-5 damla gıda boyası (isteğe bağlı)
Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi
Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi

Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi Yapılışı

 1. İlk olarak iki gün önce bir kaba alıp ağzını streç film ile kapattığınız yumurtayı buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesi için en az yarım saat bekletin.
 2. Badem unu ve pudra şekerini elektrikli doğrayıcı ile en az 2-3dk çektirin ve daha sonra tel elekten eleyin. Elekten geçmeyen badem unu olursa, biraz daha çektirebilirsiniz.
 3. Oda sıcaklığına gelen yumurta beyazlarını, bir çimdik tuz ile blendırla çırpmaya başlanır. Köpürmeye başladığı sırada toz şekeri 3 parça halinde ekleyerek kar kıvamına gelene kadar yaklaşık 7-8dk çırpın.
 4. Kar haline gelen yumurta beyazının içine elekten geçirdiğiniz badem unu ve pudra şekeri karışımını ekleyin ve bir spatula yardımı ile hep aynı yöne olacak şekilde homojen bir karışım olana kadar karıştırın. En son gıda boyasını da koyun ve karıştırın. 
 5. Parlak akışkan bir kıvam alan makaron hamurunu, bir kavanoz içerisine geçirdiğiniz sıkma torbasına yada sağlam bir buzdolabı poşetine ( kilitli poşet kullanıyorum) koyun. Buzdolabı poşetine koymuşsanız poşetin ucunu 1 cm kalınlığında kesin.
 6. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine 1 lira büyüklüğünde yuvarlaklar sıkın.Yağlı kağıdın tepsiden kaymaması için tepsinizin köşelerine çok az makaron hamurundan sıkın ve yağlı kağıdı yapıştırın. İlk sıktıklarınız bozuk olsa bile sıktıkça eliniz alışacaktır. Ayrıca her birinin arasında en az 3 cm aralık bırakın ki birbirine yapışmasın.
 7. Sıkma işlemi bittikten sonra tepsinizi 4-5 kez hızlı bir şekilde tezgahınıza vurun ve makaronların içindeki hava kabarcıkları dışına çıkabilsin.
 8. Sıkılan makaronlar tepside en az yarım saat bekletilip, elinizle makarona dokunduğunuzda elinize yapışmıyor ise 140 C de 14 dk pişirin. Pişen makaronları yağlı kağıdı ile yavaşça soğuması için fırın teline geçirin.
 9. Soğuduktan sonra yağlı kağıttan dikkatlice çıkarın ve arasına pastacı kreması sürerek servis edin. İsteğe göre arasına dondurma sürerek de yiyebilirsiniz. Bu arada dondurma çok daha güzel olacaktır.
Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi
Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi
İşte çoktandır sizlerle paylaşmak istediğim; Detaylı Makaron (Fransız Kurabiyesi) Tarifi sizlerle. Yeni bir tarif arıyorsanız bu tam size göre. Lezzeti tarif bile edilemeyecek şekilde güzel. Mutlaka deneyin ve benimle paylaşın lütfen. Yorumlarınızı bekliyorum. Afiyet olsun... :)
Yorumlar