Sütlü Mantar Kavurması Tarifi

Biliyor musunuz? Genellikle  mantar deyince aklıma çocukluk günlerim geliyor. Neden mi; çünkü ben küçükken mantarın kokusu bile rahatsız ederdi beni ve asla tadına bile bakmazdım. Zamanla nasıl alıştığımı bilmiyorum fakat mantarı çiğken bile yiyebilecek kıvama geldim :) Belki de çok faydalı bir sebze olduğunu öğrendikten sonra bilinç altındaki o ön yargıyı yıkmışta olabilirim. Kırmızı etten bile daha çok protein içeren bir sebze olan mantarı, yememekte çok büyük kayıp olur bence ve iyiki mantar yemeye başlamışım diyorum kendi adıma. Kırmızı etten bile daha çok protein içerdiğini söylemişken, şuna da değinmeden edemeyeceğim doğrusu; bence Rabbim her şeyi mükemmel yaratmış ve et yemeyen insanlar için, en az onun kadar faydalı olan mantarı yaratmış. Et yemeyi sevmeyen insanlar mutlaka mantar tüketmeli.
Bir de mantarın yetişme şekli beni her zaman hayrete düşürmüştür. Hatta bir zamanlar mantarın nasıl üretildiğini en ince ayrıntısına kadar araştırdığım da olmuştur. Bundan yıllar önce babamın tarlasının kenarlarında, toprağın altında, mantar aramaya giderdik ve ben çok şaşırırdım; mübarek ne farklı ne tohum var, ne bir şey ama kendiliğinden bitiveriyor işte. Tabi ki bu zehirli olmayanından, siz siz olun güvenmediğiniz mantarı asla tüketmeyin. Faydalı olduğu kadar zehirli türleri de bir o kadar öldürücü özelliğe sahip maalesef.

Sütlü Mantar Kavurması Tarifi
Sütlü Mantar Kavurması Tarifi
Merak ettiğim bir diğer konu, mantarları pişirmeden önce nasıl temizlediğiniz konusu. Çünkü yemeğin, daha çok lezzeti ve püf noktası da bu kısımda. Örneğin, limonlu suda bekletin kararmaz falan diyenler var fakat bence bunu yapmayın özellikle suda bekletilmesi işi yapılacak bir şey değil. Ben yıkamıyorum bile lezzeti kaçmasın diye. Yıkamadan, itinalı bir şekilde, köklerini alarak, ince kabuklarını soyuyorum ve öylece doğruyorum. İnanın çok daha lezzetli oluyor. hem suya değdi eyvah! kararmasa bari, diye bir korkunuz da olmuyor. Hiç mi içinize sinmiyor yıkamadan tüketmek; o zaman hızlı bir şekilde yıkayın ve kararmaması için üzerlerine limon sürün. Ama yine de benim dediğim gibi bir kerecik dahi olsa deneyin ve lezzetine bakın. Lafı fazla uzattığımı düşünerek affınıza sığınıyor ve tarifime geçiyorum. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum... Afiyetle kalın...

Sütlü Mantar Kavurması Tarifi İçin Malzemeler:

 • 1 paket mantar
 • 5-6 adet yeşil biber
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 yemek kaşığı süt
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Çok az kimyon
 • Tuz

Sütlü Mantar Kavurması Tarifi Yapılışı:

 1. İlk öncelikle mantarların köklerini çıkararak, yüzünün ince kabuklarını soyarak doğrayın. ( Püf Noktası: Fark ettiyseniz yıkayın demedim çünkü mantarlar yıkanınca hem kararır, hem içine su çektiği için lezzeti kaçar. Elinizden geldiği kadar kabuğunu soyarken dışındaki kirli kısma dokunduğunuz parmaklarınızı, soyduğunuz temiz kısma değmeden soyun ve yıkamayın. Ben sadece köklerini yıkıyorum, ziyan olamasın diye köklerini de kullanıyorum, siz istemiyorsanız, atabilirsiniz. ) 
  Sütlü Mantar Kavurması Tarifi
  Sütlü Mantar Kavurması Tarifi
 2. Yeşil biber ve sarımsakları doğradıktan sonra tereyağını tencereye alıp pembeleşince biberini ve sarımsağını koyarak kavurma işlemine başlayın.
 3. Biberler ve sarımsak kavrulduktan sonra doğradığınız mantarları da ekleyin.
 4. Mantarlar hafif suyunu salınca sütü de ekleyerek tencerenin ağzını kapatın ve kontrollü olarak suyunu çekene kadar kavurma işlemine devam edin.
 5. Son olarak ocaktan indirmeden baharatlarını ve tuzunu da ekleyerek ocağın altını kapatın.
 6. 1-2dk dinlendirdikten sonra sıcak sıcak servis edin. 
Mantar Kavurması tarifini ister yemeklerin yanında ara sıcak, ister kahvaltıda tüketebilirsiniz.Arzuya göre mantar kavurmanızın üzerini maydanozla süsleyerek servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun... :)Yorumlar