Peynir Kızartması Tarifi

Peynir Kızartması Tarifi
Peynir Kızartması Tarifi

Başlığı görür görmez, peynir de kızartılır mı? demeyin. Hem de öyle bir kızartılır ki tadına doyamayacağınız bir şey çıkar karşınıza. Doğrusu ben ilk peynir kızartmasını bir lokantada yedim ve çok hoşuma gitti. Ben neden yapmamayayım diyerek kolları sıvadım hemen. Lezzetine güvenmesem inanın buraya yazmazdım bu peynir kızartması tarifini.
Farklı ve yeni şeyleri sevdiğimi her fırsatta söylüyorum ya işte yine size o tariflerimden bir tanesi daha. Kahvaltı sofralarını süsleyecek çok değişik bir o kadar da basit bir tariftir. Özellikle, patates kızartması yaptığınız zaman arkasına hemen bir peynir kızartması sıkıştırmanızı tavsiye ederim. Şahsen ben öyle yapıyorum. Bir taşla iki kuş vurmak gibi geliyor bu bana :)
Tabi eğer bu tarifin peynir kızartması olduğunu kimseye söylemezseniz ve yaparken görmezlerse, ilk görüşte sigara böreği falan zannedecekler emin olun ve hiç ses çıkarmayın derim. Neden mi? o ilk ısırığı aldıklarındaki yüz ifadelerini ve bu ne güzel bir şey böyle, nasıl yaptın deyişlerini duyun istiyorum da ondan :) Eee tabi siz de hemen anlatmaya geçersiniz artık çok basit peynir kızartması bu diye... Sizin ve sevdiklerinizin çok severek yiyeceği basit, pratik, nefis bir tarif peynir kızartması tarifine geçiyorum. Hadi kolay gelsin...

Peynir Kızartması Tarifi İçin Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı galeta unu
 • 4 yemek kaşığı un
 • 2 adet yumurta
 • Dil peyniri veya kaşar tipi tulum peyniri veya kaşar peyniri ve benzeri peynirler kullanabilirsiniz
 • Pul biber
 • Karabiber
 • Kekik
 • Çok az tuz ( peyniriniz tuzlu ise gerek yok koymanıza )
 • Bol sıvı yağ
Peynir Kızartması Yapılışı
Peynir Kızartması Tarifi

Peynir Kızartması Tarifi Yapılışı:

 1. Yumurtalar bir kasenin içince iyice çırpılır ve baharatlar eklenerek çırpma işlemine devam edilir.
 2. Arzuya göre parmak parmak doğradığınız peynirleri, sırasıyla ilk önce yumurtaya batırıp sonra una, sonra galeta ununa ve tekrar yumurtaya bulayıp galeta ununa bir kez daha buladıktan sonra kızgın yağın içine bırakılarak kızartılır. ( yağı bol olmalı ki içinde yüzsün )
 3. Kızaran peynir dilimlerini fazla yağını alsın diye, peçete serili bir kaba alın.
Dilediğiniz şekilde servis edebileceğiniz Peynir Kızartması Tarifi hazırdır.
Afiyet olsun... :)Yorumlar