Kış Melemeni TarifiSizde yazları, kış için ne yiyeceğiz, şimdiden bir şeyler hazırlamalıyım telaşına girenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz bu melemen tarifi tam size göre. Kolay, pratik ve doyurucu bir melemen tarifi.

www.nefissanallezzetler.com
Kış Melemeni Tarifi
Eskiden bir çoğumuzun annesi yazın, kışa hazırlık olarak konserve şişelerine melemen hazırlayıp bir kenara atmıştır eminim. Benim canım annem öyle çok yapardı ki; tabi yedi kardeş olunca yetişmek kolay mı? Biz bir tanesine yetişemiyoruz diye sızlanıyoruz yeri gelince. Annelerimizin hakkını hiçbir zaman ödemeyeyiz bunu bilelim. Buradan tüm annelerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Bu alışkanlıklar derin dondurucular çıktığı günden bu yana neredeyse bitti sayılır. Her zaman ki gibi yine söylüyorum; o günlerin tadını hiç bir şey tutmaz. Ama tabi bizim eskisi gibi konserve yapacak kadar ne zamanımız var, ne de uygun bir ortamımız. İşte bu yüzden kış ayları geldiğinde elimizden geldiği kadar sağlıklı beslenebilmek için, derin donduruculardan mutlaka yararlanmamız gerekiyor. Yazın atılabilecek ne geçerse elimize, hepsi kendini derin dondurucuda buluveriyor. Domates ve yeşil biber de, bana göre derin dondurucuların baş tacı olmalı. Çünkü kışın domates ve biberler olabildiğine lezzetsiz, bunun yanında bir de parasal olarak yanlarına yaklaşılmıyor. Biz hanımlar her şeyden önce sağlığımızı ve cebimizi düşündüğümüz için kışın hazırlığımızı yapmamız gerekiyor. Bu hazırlıkların başında da, en basiti olan domates ve yeşil biberi alıp, domatesleri bir güzel yıkayarak, kabuklarını soyup, doğrayıp, yeşil biberi de sadece yıkayıp olduğu gibi derin dondurucuya atmak olacak. İnanın yazın yediğiniz melemenden hiç bir farkı olmuyor. Sözü fazla uzatmadan, bu kış melemeni tarifini şiddetle tavsiye ederek tarifime geçiyorum....

Kış Melemeni Tarifi İçin Malzemeler:

 • Yazın kabuklarını soyup, doğrayarak dolaba atılmış domates
 • 9-10 adet, yazın dolaba atılmış, donmuş yeşil biber
 • Tereyağı
 • Az miktarda sıvı yağ
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Tuz
 • Kişi sayısına göre yumurta
www.nefissanallezzetler.com
Kış Melemeni Yapılışı

Kış Melemeni Tarifi Yapılışı:

 1. İlk olarak donmuş yeşil biberler, orta büyüklükte doğranır.
 2. Geniş bir tava ocağa alınarak tereyağı ve sıvı yağ koyulur ve tereyağı kavrulunca yeşil biberler eklenerek kavurmaya başlanır.
 3. Biberlerin rengi değiştiği zaman domatesler de eklenerek tavanın ağzı kapatılarak pişmeye bırakılır.
 4. Domatesler suyunu çekmeye başladıktan sonra baharatlar atılarak, yumurtalar tek tek kırılır. Yumurtaları arzuya göre karıştırabilirsiniz ya da dağıtmadan pişirebilirsiniz. ( Not: Domatesler buzluktan çıktığı için suyu biraz fazla oluyor, o yüzden suyunu çekmesi için biraz fazla kaynaması gerekiyor. )
 5. Son olarak yumurtaların üzerini pul biber ve maydanozla süsleyerek servis edebilirsiniz.
Kışın aylarında bile yaz ortasında gibi hissettirecek, içinizi ısıtacak tarif Kış Melemeni sizler için hazır.
Afiyet olsun... :)

Yorumlar