Fırında Soslu Çipura
Fırında Soslu Çipura
Fırında Soslu Çipura
Balık yemek, uzmanların dediği gibi çok önemli bir konu. Özellikle haftada 3 gün balık yenmesini tavsiye eden uzmanlar bile var. Bende bu görüşe fazlasıyla katılıyorum fakat bizim ülkemizde çok sık balık yemek biraz da maddiyata bakıyor maalesef; ette de olduğu gibi :( Dileğim keşke yeme, içme konusunda herkes herkesin yediği içtiği gibi beslense ve kimse ben bunu doya doya yiyemiyorum diye üzülmese... Bizler belki böyle şeyler görmedik çok şükür ama her zaman sofraya koyulan bir yemeğin beğenilmemesi, çöpe giden yiyecekler beni fazlaca düşündürmüştür. Geçen gün nette gördüğüm bir şey beni çok duygulandırdı. Hatırladığım kadarıyla; Afrikalı bir çocuk tabağındakini ben bunu yemeyeceğim diyene kadar insanlık ölmüş demektir gibi bir söz yazıyordu. Gerçekten de bu böyle biz yemek beğenmezken o insanlar, bırakın yemeği, suyu bulsalar bile havalara uçacaklar.
Bir gün kızıma, tabağındaki yemeği yemiyor diye, telefonumdan Afrikalı çocukları gösterdim. Kızımın bana cevabı neydi biliyor musunuz? Anne Allah onlara neden yemek vermiyor? Ben o an dondum kaldım ve ne diyeceğimi bilemedim. Sonra devam ettim; Allah tüm insanlara eşit şartlar tanır fakat dünyadaki bazı aç gözlü insanlar her şeyin kendilerinin olmasını ister ve adaletsizce o insanların hakkını da yer dedim. Güzel Allah'ım şu dünyanın tüm yerindeki insanların rahat ve ferahlık içinde yaşamasını nasip etsin inşallah diyerek sözlerimi bitirmek istiyorum.
Çok ama çok beğeneceğiniz bir tarif çipura tarifini sizlere sunmak istiyorum. İsterseniz çipura nın yanında Balıklar İçin Sarımsaklı Sos Tarifimi deneyebilirsiniz. Balık olarak çipura değil de hamsi var derseniz Fırında Salça Soslu Hamsi tarifime bir göz atın derim. Afiyetle kalın. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum....

Fırında Soslu Çipura İçin Malzemeler:

 • 5-6 adet çipura
 • 1 limonun suyu
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 5-6 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Karabiber
 • Tuz
www.nefissanallezzetler.com
Fırında Soslu Çipura Tarifi

Fırında Soslu Çipura Yapılışı:

 1. Sos için gerekli tüm malzemeler karıştırılır.
 2. Sarımsaklar rendelenir ve sosa eklenir.
 3. Güzelce yıkayıp, tuzlanmış çipuralar, tek tek sosa bulanır ve yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye dizilir.
 4. Çipuraların üzerine biber defne yaprağı koyularak, 220°C'lik fırına koyularak kontrollü bir şekilde pişirilir.
Fırında Soslu Çipura yapılışı
Fırında Soslu Çipura
Hayatın her anında bulunması gereken balık yemekleri tariflerime, sizin için bir yenisini daha eklemekten mutluluk duyuyorum. En güzel günler balıklı günler :)
Afiyet olsun... :)
Yorumlar