Karadeniz Hamsi Tava Tarifi


Balıkların içinde hamsiyi tek geçerim. Her haliyle mükemmel olan bir balık. Özellikle az yağlı, mısır unlu, ' Karadeniz Hamsi Tava Tarifi ' mükemmel bir lezzet. Kış aylarını vazgeçilmez favori lezzetidir.
Karadeniz Hamsi Tava Tarifi
Karadeniz Hamsi Tava Tarifi
İçinizden keşke kokusu da olmasa dediğinizi duyar gibiyim :) Fakat inanın, hamsiler taze ise öyle bildiğiniz gibi rahatsız edici bir koku bırakmıyor evinize. Bazıları balığı yaparken, bir taraftan da bir kapta hafif suyla karıştırılmış yumuşatıcı kaynatıp kokusunu engellemeye çalışıyor. Ama ben bir kere denedim ve balık kokusundan çok daha rahatsız edici yoğun bir koku taaaaa iliklerinize işliyor. Özellikle evde bronşitli çocuğunuz varsa, yumuşatıcı işini hiç önermiyorum. Onun yerine balık piştikten sonra ufak çaplı temizlik yapmak en iyisi. Ama yokkk ben istemem illa kokuyor diyorsanız, küçük bir tüp alın ve balkonunuzda mis gibi hamsinizi yapın.( şahsen ben öyle yapıyorum :) ) Hem ev hiç kokmaz, hem de siz balık vitamininden sırf kokusu yüzünden mahrum kalmamış olursunuz.
Kızarmış sevmiyorum, fırında daha güzel oluyor diyorsanız  ' Fırında Salçalı Soslu Hamsi Tarifi ' ne bir göz atın derim. 

Karadeniz Hamsi Tava Tarifi İçin Malzemeler:

 • 1 kg hamsi
 • Yarım su bardağı mısır unu
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • Tuz

Karadeniz Hamsi Tava Tarifi Yapılışı:

 1. İlk olarak hamsiler güzelce yıkanır ve tuzlanır. Suyunu bırakması için delikli bir kapta 5-10 dk bekletilir.
 2. Kenarları alçak bir teflon tavaya ( hamsi tavasında daha kolay olur ) sıvı yağdan 1-2 yemek kaşığı kadar koyularak hafif ısınınca hamsiler şekilde gördüğünüz gibi dizilir.
 3. 
  Karadeniz Hamsi Tava Tarifi
  Karadeniz Hamsi Tava Tarifi
  Alt tarafı kızaran hamsiler, bir kapak yardımıyla şekli bozulmadan ters çevrilir ve diğer tarafı kızarması için, kapaktan tavaya yavaşça kaydırılır. 
 4. Her iki tarafı kızaran hamsiler servis tabağına, şeklini bozmadan, geçirilir.
 5. Hamsiler bitene kadar aynı işlemler tekrar edilir.
Sofraların baş tacı ' Karadeniz Hamsi Tava Tarifi ' sizler için servise hazır. Tercihen yanında ' Roka Salatası ' ile servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun... :)

Yorumlar